Ukradený obsah: licence k materiálům

…aneb ztracen v minovém poli licencí

Přiznejme si to, každý jsme v životě něco alespoň jednou ukradli. Někdo cukrátka, jiný cédéčko a pak třeba i něčí srdce. Pro ty otrkanější pak můžeme mluvit o penězích a jiných majetcích, nebo například loupeži v bance.

 

Jen si na to vzpomeňte.

Tak co, už se vám vybavuje ten strach, že vás chytí? Cítíte příliv adrenalinu a říkáte si, že jde jen o pár vteřin slávy, kdy se můžete cítit jako Tom Cruise v Mission impossible?

 

Ukrást něco je vždy těžké… Omyl!

Už jste si dnes na Internetu stáhli do PC nový obrázek? Uložili svou oblíbenou písničku a vyzkoušeli tlačítko „download torrent“ třeba u filmu Hobbit: Šmakova dračí pouť?

No vidíte, krást je přece tak snadné. Ale počkat, jak je to s tím autorstvím, vlastnictvím a spáchaným zločinem? A co když si danou věc dáte do výstavní skříně svého webu?

 

Uhraďte 17.000 Kč za nelegální užití.

No dobře 17.000 Kč je docela dost, třeba se nějak dohodneme. Tak mi pošlete 3.000 Kč a budeme dělat, že je vše v pořádku. Alespoň než pošlu další fakturu.

 

Co tím básník chtěl říct?!

Dejte si pozor na to, jaké materiály stahujete, jaká na ně máte práva a v případě, že máte podezření, že jsou to např. obrázky zdarma, podívejte se pozorně na jejich licenci. Stažené materiály, ke kterým neznáte původ a licenci se mohou dost prodražit.

A hlavně když už po vás někdo bude chtít zaplatit za nelegální užití díla, nepropadejte panice, určitě víte, kde jste si obrázek nebo song (i)legálně pořídili.

 

(i)legální licence

Ano, použití materiálu, který má licenci, může být legální, ilegální i něco mezi tím. Více k tomuto tématu v oficiálním článku typy licencí na našem webu.


Vyhledávání

Hledat
Pouze přímou shodu
Hledat v nadpisech
Hledat v obsahu
Hledat v úvodu
Hledat v komentářích
Filtrovat vlastní příspěvky

Kategorie

Štítky