Jaké obrázky můžu na stránkách používat?

Pokud chcete doplnit svůj web nebo tiskové materiály o obrázky, je nutné dát si pozor na licence. O tom, jak je jednoduché ukrást licencované materiály píšeme i na blogu. Taková nevědomá loupež vás pak může vyjít na slušné peníze, za které by jeden mohl pořídit i dovolenou v Chorvatsku pro celou rodinu.

Není divu, když přece vyfotím fotku, jsem jejím autorem a proč by si ji každý měl brát zadarmo, pokud neřeknu jinak? Přece byste sami nechtěli, aby vaše profi fotky, které si pořídíte, kdokoli používal jen tak pro podporu svých zájmů.

 

Kde můžu vzít obrázky

Možností je hned několik, můžete si něco sami nafotit a nebo nakreslit. Pokud na to nemáte prostor, nebo se vám nechce vynaložit extra finance na unikátní tvorbu, můžete ještě využít fotobanku. Existují placené fotobanky (např. iStock, Adobe Stock), existují i fotobanky s obrázky zdarma (např. Pixabay, Unsplash.com, pikwizard.com). Ne však vše, co je zdarma je opravdu bez pravidel.

Kromě toho, že si koupíte, nebo stáhnete obrázek zdarma, je potřeba se ještě podívat na to, jakou má licenci. Některé, i placené, obrázky nesmíte upravovat, nebo je po úpravě musíte nadále sdílet pod stejnou licencí. Často je u obrázků zdarma podmínkou uvést autora a odkaz na zdroj. Vždy si tak přečtěte, jak s obrázkem smíte naložit a uložte si zdroj, odkud jste ho získali. Vyhnete se tak případným potížím.

 

Jak správně vložit obrázek

Když už do stránky vkládáte obrázek zdarma, nebo placený obrázek, s nutností uvést zdroj, často vám přímo řeknou, jak citovat. Nejlepší je uvést název obrázku i zdroj v atributu alt, případně informaci umístit pod obrázek jako popis obrázku.

Photo by Vladislav Klapin on Unsplash
Foto od Vladislav Klapin staženo z Unsplash v roce 2017
FAQ

Pošli svůj dotaz

Nenašel jsi svou odpověď nebo nebyla odpověď dostatečná? Máš otázkou, kterou by každý chtěl znát? Pošli nám ji.

Poslat otázku